top of page

Information om Ungdomssegling / Youth Sailing

Uppdaterat: 13 apr. 2020

Även i år kommer Sjötorps Båtklubb anordna seglarskola för ungdomar. Den kommer äga rum vecka 30, start den 20/7 till 25/7. Ungdomarna bör vara mellan 7 till 13 år och simkunniga. Ingen behöver ha vare sig förkunskaper eller tillgång till egen jolle, då klubbens träningsoptimister kommer användas under veckan. Om intresse finns från förälder eller annan vuxen att på något sätt hjälpa till hör gärna av er. Om man som vuxen (över 13 år) är sugen eller känner någon som är intresserad av att lära sig segla finns även möjlighet till sådana kurstillfällen. Eller om man i oberoende ålder och seglarnivå vill ”pröva på” står klubbens jollar till medlemmarnas förfogande. Vid frågor eller nya roliga idéer kontakta oss gärna. Kontaktperson gällande segling: Tyra Henningsson 0766330638 English: This year Sjötorps Båtklubb will once again organize a sailing school for young adults. It will take place week 30, start 20/7 to 25/7. Participants should be between 7 and 13 years old and be able to swim. No need for previous sailing experience or access to own dinghy, as the club's training optimists will be used during the week. If there is interest from a parent or other adult to help in any way please get in touch with us. If you as an adult (over 13 years) are want to or know someone who is interested in learning to sail, there is also a possibility of such course opportunities. Or if you want to try regardless of age and sail level, the club's dinghy is at the disposal of the members. If you have any questions or new fun ideas please contact us. Contact person regarding sailing: Tyra Henningsson 0766330638

Senaste inlägg

Visa alla

Avfallshanteringsplan

Klubben har nu fått sin lagstadgade Avfallshanteringsplan godkänd av Mariestads kommuns miljöhandläggare den 11/4 2024 Avfallshanteringsplan

Julbord

Välkomna på Julbord lördagen den 9 dec. kl. 17.00 i klubblokalen. Anmälan till Krister senast den 4/12 på tel. 070-5282605.

Comments


bottom of page